Ohlédnutí za "Víkendem pro Archu"

První víkend po velikonocích (ve dnech 25. – 27. 4. 2014) se konalo ve Ville Vallile v Červeném Újezdě u Votic setkání příznivců hnutí Archy Jeana Vaniera.

Setkání bylo pojato jako jedinečná oslava výročí 50 let od založení tohoto světového hnutí v zemi, kde ještě žádná komunita Archy nevznikla.

V komunitách Archy J. Vaniera žijí lidé s postižením ve společenství s asistenty a dalšími přáteli, aby tak mohli prožívat své životy v naplnění a v lidské vzájemnosti.

Na setkání do Villy Vallily přijeli různí lidé z České republiky, kteří mají osobní zkušenost s životem v Arše a kteří prožili nějaký čas v komunitách v různých zemích světa (v Anglii, v Irsku, ve Skotsku, v Kanadě, ve Francii, v Belgii, v Polsku…). Přijeli lidé z Francie a Polska, kteří v komunitách Archy v současné době žijí. Přijeli zástupci společenství Víra a Světlo z Brna. Tato společenství jsou založena jako modlitební setkávání rodin s dětmi s postižením. Přijeli přátelé ze sdružení Benediktus z Chotěboře, které je napojeno na komunity Archy ve Francii a dlouhodobě se snaží o založení Archy v Železných horách na Vysočině.

Sešlo se dohromady téměř 50 lidí včetně několika dětí. Mezi účastníky byli rovněž současní obyvatelé, asistenti a přátelé Villy Vallily. Sdružení Villa Vallila je od svého počátku inspirováno myšlenkami Jeana Vaniera a již 13 let buduje komunitu pro lidi s postižením. V komunitním domě žijí tito lidé ve společenství spolu s asistenty, podporováni přáteli, kteří do Villy často přijíždějí a na životě komunity se různým způsobem podílejí.

Během setkání se účastníci podělili o své osobní zkušenosti z Archy, sdíleli své zážitky a rozvzpomínali se na situace typické pro život v komunitě. Zároveň zdůraznili poselství Archy pro naši dobu. V malých skupinkách diskutovali mimo jiné o tom, co je třeba udělat pro to, aby v Čechách Archa mohla vzniknout.

Setkání provázely ranní a večerní modlitby, prokládané zpěvy z Taizé, dostatek dobrého jídla ve všech denních a večerních dobách, večerní posezení a zpívání u ohně a přátelské povídání, které probíhalo v různých jazycích, často doprovázené rukama a hlavně otevřeným srdcem.

Setkání bylo krásnou oslavou Archy a všech hodnot, které toto hnutí zdůrazňuje a které jsou pro dnešní svět tolik potřeba.

Bylo posilou všem, kteří o vznik Archy v naší zemi usilují.

Všem účastníkům děkujeme za jejich otevřenost, svědectví, vřelost a odvahu, se kterou do Villy Vallily přijeli.

 

Fotografie ze setkání naleznete zde.

MANDÁT KOMUNITY
Podpořte nás nákupem na internetu

banner-GIVT-250x250

Podporují nás

Středočeský kraj

Ministerstvo kultury

Výroční zpráva
Spolupracujeme s:

Villa Vallila Facebook

Villa Vallila Instagram