LEDEN

1.1.

Tak a je tu nový rok, s ním tradiční čočková polévka, zatímco většina osazenstva ještě spí. Eva už aktivně lyžuje na Monínci. Mnozí hosté se rozjíždějí do svých domovů, ti větší nadšenci ještě shlédli reprízu promítání a předčítání „Bylo nás pět“ a chystají se na večerní saunu…( která se vydařila vskutku tuze a velice!)

5.1. Tříkrálová sbírka – Letos obchází chalupy Roman, Milan a černý – no samozřejmě Patrik.

Obyvatelé Újezda a okolí už si zvykli na naše trochu falešně zpívající, ale o to roztomilejší krále, a už nás vítají s připravenými bankovkami do kasičky charity a leckde i se štamprlaty prudce vonících destilátů, naštěstí s králi přichází početná družina dolaďující s bubínky a trianglem zpěv a dohlížející na královskou životosprávu…Ve Ville se objevila paní Iva, která má zájem přicházet občas jako dobrovolnice.

6.1. Benefiční Tříkrálový koncert – už tradičně v kostele Šimona a Judy na Starém městě, hrála opět filharmonie Hradec Králové, tentokrát koncert D – dur pro housle a orchestr P. I. Čajkovského a symfonii č. 4 d - moll A. Dvořáka. Lidí, jak se zdá rok od roku přibývá, kostel byl naplněn až do zadních řad.  A z Červeného Újezda byl dokonce vypraven celý autobus a plně obsazen!  (A najít v pátek večer hospodu pro takový zástup lidiček, kteří ještě po koncertě nebyli dost kulturně vyžití, to byl opravdový kumšt. )

13. – 14. 1. Nový rok začíná úspěšně, Lucka našla práci v kuchyni v Benešově, Milan oslavil 21. narozeniny a Matěj si dal novoroční předsevzetí, že se začne mýt. Milan stále cukruje s Adélkou, která přijela na poslední zkušební pobyt a tentokrát se má k práci stejně jako k Milanovi, což je změna k lepšímu.  Všichni vkládáme veliké naděje v  kozlíka, protože kozenky nám přes zimu zmohutněly a vypadají velmi spokojeně, inu láska dělá se všemi divy…

15.1. Přijíždí Ondra s Rozárou a pořádají indiánskou saunu, odvážili se však opět jen Matěj a Milan, i tak ale bylo plno, připojil se i Honza. Ondra provedl všechny potřebné rituály, rozpálil kameny v ohni do ruda a uvnitř sauny je poléval vodou a učil nás halekat posvátné zpěvy po indiánsku.

24.1.  Jsme pozváni na oslavu Katčiných kulatin, napekla dobroty, blahopřejeme ostošest, Jirka při tom dokonce Honzovi rozbíjí brýle, inu, je nás všude plno.

27. – 29.1. Přijíždí Tom a táhne s sebou počítač, do něho zapojuje mikrofon a v podkroví vzniká nahrávací studio. Celou sobotu a neděli s Milanem usilovně nahrávají Bylo nás pět, Milan se jako vždy do problematiky vrhá cele a tak je s ním opravdu radostná spolupráce.

29.1. přijíždí nová klientka Andrea. Přiváží ji kmotra paní Dana společně s rodinou a chvíli s námi pobyli ve Ville, opravdu se jim u nás velmi líbilo a byli rádi, že bude o Andrejku dobře postaráno. Andrea tedy nastupuje trochu nezvykle bez zkušebních pobytů, protože se ocitla bez domova a soudě podle jejích prvních okamžiků ve Ville, nebude problém, aby se rozkoukala a vplula do dění ve Ville i do kolektivu.

 

ÚNOR

1.2. Přijíždí Lukáš, který se rozhodl pobýt s námi v únoru jako dobrovolník.

11.2. Nastoupila do chráněného bydlení Adéla a hned odjíždějí s Milanem na ples do Radenína a druhý den s námi oslavuje svoje 20.narozeniny. Klienti si uspořádali večírek  i s diskotékou a dům se celý otřásá. Tento víkend jsme měli ve Ville také návštěvu až z Brazílie, totiž  Pedra z Camphillu, kterého přivezla Rozára.

14.2. Narodila se tři krásná černá jehňátka, přestože je ještě všude sníh a mráz.

16.2. nám nejmenší jehňátko umírá, ačkoliv se ho pokoušíme celou noc křísit kravím mlékem, je už příliš zesláblé a vyhládlé a pozdě k ránu svůj boj vzdává… Nejsmutnější ráno, jaké si dokážete představit.

24.2. Putovní seminář k problematice chráněných bydlení – Praha, MODRÝ KLÍČ.

25.2. Masopustní veselice v Červeném Újezdě – připojujeme se k průvodu maškar a obcházíme vesnici od chalupy k chalupě, všude nás hostí, všude se nalévají štamprlátka, Villu reprezentují indiánka, Otesánek, maska Podzimu, sedlák s kobylou, Arabka, umrlec a Milan s Romanem v růžové a zelené masce neurčitého poselství. Villa je plná, smažíme koblihy, večer se vydáváme do hospody na masopustní zábavu. Přijelo s námi ponocovat pět studentů z Jaboku, dále Tom, Šimon s Marií, Ondra s Rozárou, Jana, a „nadšená“ dobrovolnice paní Iva. A je třeba říci, že jsme se opravdu rozšoupli, také se přidali Dlabovi a trousili jsme se domů do čtyř do rána…

 

BŘEZEN

10.3. Ze čtyř! jehňátek, která se narodila ve čtvrtek jedné ovci, přežilo pouze jediné, a to ještě v kuchyni u kamen. Pije kravské mléko z lahve a všude za námi běhá jako pejsek, je to tedy taková psovečka, ale je to beránek Kryšpín a všeobecný mazlíček veškerého osazenstva Villy včetně Vilíka.

15.3. Jedeme do Prahy a jedeme novým autem. Večer máme totiž hrát v klubu na Jaboku divadlo a tak s sebou vezeme i truhlu a další možné harampádí. Představení o Rybáři a jeho ženě už hrajeme dlouho a tak jsme zkoušení trochu podcenili, ale i přesto bylo divácky úspěšné, a smát se bylo čemu - místy i mimo režijní záměr. V druhé části večera bylo divákům představeno nové DVD – Bylo nás pět. Zatímco jinde se nové knihy a CD křtí, Tomáš rozhodl, že našemu CD  vzhledem k židovskému původu Karla Poláčka uděláme obřízku, pročež hlavní hrdinové nůžkami obstříhali obal jednoho CD kolem dokola. Poté jsme CD promítali na velké plátno a ještě toho večera se z padesáti třicet kusů prodalo. Účinkování na studentské půdě bylo nesmírně příjemné, klub byl obsazen do posledního místečka a publikum bylo opravdu vstřícné. Někteří z nás na Jaboku přespali, či spíše ponocovali, nejprve v klubu za barem a potom ještě ve zdejší čajovně, kde nás obsluhovali Vašík s Janinkou a slíbili navštívit nás příští víkend ve Ville.

27.3. – 31.3. Praxe dvou dívek z Jaboku – Hanka a Josefína.

30.3. Koze Cácoře se narodila tři kůzlátka.

31.3. Třetí ovečce se narodilo jedno černé jehňátko.

 

DUBEN

1. 4. Velikonoční prodej v Praze na Toulcově Dvoře a není to Apríl.

7.4.- 9.4. Jaro ve Ville je možná až příliš rušné, hlavně co se týče zvířátek. Poté, co jsme z devíti jehňátek pohřbili pět, přišli na řadu kozenky. Nejprve dostala rohatá koza Cácora do vemínka zánět a tak z jejích tří kůzlátek zůstalo jen jedno, které živíme kravským mlékem, a potom se položila sama Cácora. Už ji nezachránil ani pan Vrtiška, který se kvůli tomu vracel z konference veterinářů. Koza Treperenda dopadla o něco lépe, kůzlátka měla dvě, ale jedno se narodilo hned mrtvé. Její bolavé vemínko jsme vyléčili snáze. Tento víkend se koná veletrh neziskových organizací v Olivově nadaci v Říčanech. Martin přijel opět na respitní péči a má zde šikovného a milého asistenta, také Martina. V neděli večer vyrážíme novým autem do Tábora do kina – hrají starý film s panem Werichem -  Až přijde kocour. Cestou zpátky se zastavujeme ve výborné hospůdce, kde jsou na nás úžasně milí, přestože není podnik bezbariérový, bariéry nadšeně odstraňují, a mají tam stolní fotbálek.

14. 4. Další část putovního semináře – tentokrát v ÚSP Tloskov,  Monika a Jiřina se setkávají s Janičkou a z Tloskova odjíždějí plné dojmů.

17.4.    Velikonoce ve Ville opět plné koledování, návštěv, dobrého jídla, na týdenní praxi přijela první zahraniční studentka Alison z Kalifornie.

22.4. V Praze na Toulcově Dvoře se koná oslava Dne Země. Hrajeme zde divadlo a užíváme si všech dalších atrakcí, milých setkání a vskutku dobrého občerstvení. Začínáme si (rádi) zvykat na nové autínko, na pohodlí, které nám dává, svištíme si to po dálnici, pouštíme si cédéčka, sbíráme cestou stopaře a je nám vesele.

24. 4. Přijíždí na týdenní praxi studentka Jaboku Maruška.

25. 4. a zahraniční studentka Agnes z Německa.

27.4. V Dejvickém divadle se opět připojujeme k festivalu „Podívejte se, co umíme!“ a promítáme DVD „Bylo nás pět“. Jedeme tam - no jak jinak než autem a je plné. Doma hospodaří sám Jiřík a s ním tři studentky. Technika nás tentokrát nezklamala a přidali jsme i naživo básničky  o Habrovácích a panu Fajstovi…

29.4. Jarní brigáda – bourání zídky v lesíku za Villou, řezání dřeva do zásoby a jarní úklid.

Lidičkové byli milí, počasí shovívavé, pracovní nasazení veliké.


 

KVĚTEN

5.5. Přijíždí na další respitní pobyt Martin a na praxi student Mitja z Německa. Všichni jsme sice byli připraveni na jeho červenou nebo zelenou hlavu, ale šokoval nás přece – blond s leopardím vzorečkem. Nicméně je milý, ochotný, mluví dobře česky a o Martina pečuje vzorně.

15. 5. Přijíždí na týdenní respitní pobyt Jiří s asistentkou Gábinou.

21. 5. František – respitní péče.

30. 5. Kačenka – respitní pobyt čtyřměsíční.

 

ČERVEN

2.6. Čtvrtá část putovního semináře o chráněném bydlení ve Ville Vallila.

Odjezd obyvatelů Villy do Chorvatska na týdenní zahraniční dovolenou.

Z Villy plni nadšení a natěšenosti odjíždíme v 17 lidech po dvou skupinách. Jedni již navečer žlutým novým autem a druzí v neděli ráno. Setkáváme se v chorvatské Lanterně, kde jsme ubytováni ve třech apartmánech kousek od moře. Počasí nám přeje – první krásný týden v Chorvatsku a tak nemeškáme a většinu času trávíme u moře. Voda je průzračná a taky ledová, ale nám otužilcům z České Sibiře to příliš nevadí. Plavci i neplavci se cápou, plavou, potápí, ostošest, okukují polonahé dámy a při tom občas nezapomenou pobavit okolní turisty svým osobitým humorem. Samozřejmě nejsme žádní povaleči, ale lidí kulturní a tak si zpestřujeme týden občasnými výlety do okolních měst, jak jinak než po památkách.

Večer trávíme různě, každému dle chuti. Někdo ve víru tance na místní diskotéce, jiní romantickou procházkou při západu slunce, či pokecem u vínka. Tak jako tak je každému moc dobře, tak dobře, že se nám vůbec nechce domů…tak zase za rok, máme se na co těšit, to nám věřte!

10. 6. Slavnost v Odlochovicích – promítání foto filmu Bylo nás pět a prodej výrobků z naší dílny.

16. 6. Přijíždí Vilém za Slap na respitní pobyt.

24.6. Zahradní slavnost kde jinde než v zahradě Villy Vallily…

Úderem 16 hodiny se všechno rozbíhá, né že bychom neběhali již od časného rána, ale program se nám rozběhl a běžel až do noci, ale od začátku.

Kapela Acoustic Impact nám přijela krásně zahrát z nedalekého Tábora. Svou muziku také prodávala na CD a výtěžek z prodeje věnovala Ville – děkujeme.

Módní přehlídka – krásné modelky a milý modelové v nejnovější kolekci oblečení a módních doplňku ateliéru Vallila. Ti co zde byli neprohloupili, uzřeli nádherné modely a hity letošního léta, pokud se nechali inspirovat budou In.

Slavnostní představení a uvítání našeho, dalo by se říci nového kolegy a pomocníka, duhového devítimístného Renaulta. Děkujeme za něj.

Divadlo -  „humorky“ A.P.Čechova zahráli obyvatelé, asistenti a přátelé z Villy. Jistě se divadlo povedlo což také potvrzoval velký potlesk diváků, kteří tímto odměnily velké úsilí a snahy divadelníků.

Chvilka poezie – autorské čtení básní Pavla Hlušičky, jeho přítelkyně, Petry a také některých amatérských básníků.

Tančírna, hry, čajovna, volná zábava,  dobrá nálada všech a krásně strávený půlden.


30.6.
ukončili svoji práci ve Ville Markéta a Ben.

 

ČERVENEC

1.7. Konečně je to tady, po delší odmlce se koná v zahradě Villy veselka. A kdopak si říká v přítomnosti svých blízkých a milých -  ne ANO, protože svou finanční situaci dobře znají, zdravotní stav také - ale svatební slib? Je to Markéta a Ben nyní již Lovettovi. Bylo to krásné, radostné, příjemné…a vůbec podívejte se na fotky ty řeknou víc. Snad ještě hodně štěstí a bude se nám tady po vás stýskat.

1.7. nastupuje na pozici asistenta ve  Ville Tomáš, znám jako náš dvorní fotograf.

3. 7. Jitka a Mirka studentky JABOKU přijely na dvoutýdenní praxi.

9. 7. Respitní pobyt Kláry a Veroniky.

10. 7. Dobrovolnice Magdaléna – týdenní pomoc.

17. 7. Respitní pobyt Viléma ze Slap na 14 dní, ke konci pobytu přijíždí na pár dní jeho přítelkyně Michala.

27. 7. Martin s asistentem na týdenní respitní pobyt.

29. 7. Jan respitní pobyt dvoutýdenní s přestávkami.

 

SRPEN

14. 8. Vlaďka – dobrovolnice na týden.

19. 8. Villa i její okolí se vrací o několik století zpět, do doby kdy zemím vládli králové, často bylo slyšet řinčení mečů v soubojích o krásnou ženu, na kamenných dlažbách náměstí se konaly jarmarky na které z hradeb zhlíželi zbrojnoši…byl to středověk, ke kterému jsme se snažili tento den přiblížit. A co zde bylo k vidění ? Ukázky starých řemesel, souboje statečných mužů, krátké divadlo, příjemná atmosféra, milý lidé, dětský smích.

Týdenní respitní pobyt Tomáše.

Během léta spousta výletů, práce a milých návštěv.

 

ZÁŘÍ

26. 9. Týdenní praxe zahraničního studenta Steva.

Andrejka a pak také Lucie se po návštěvě u lékaře dozvídají, že jsou těhotné. Znamená to velké překvapení a také velké starosti pro všechny.

 

ŘÍJEN

2. 10. týdenní respitní pobyt Martina s asistentem.

8. 10. Podzimní výlet na Blaník. Koukej nad Blaníkem svítá, den novej nás vítá…tak tyto slova často slyšíme v podání českého zpěváka kde jinde než na rádiu Blaník a tak se nám nemůžete divit, že jsme si na ten Blaník vyšlápli. Řeknu Vám je to velký kopec a dost schodů na rozhlednu, ale stojí to za to…

9. 10. Respitní pobyt Jirky s asistentkou.Týdenní praxe Šárky JABOK.

11 .10. Blatnice – odpolední disko na kterou nás pozvali z Rolničky. Moc příjemné a veselé.

23. 10. Praxe Kateřiny - 14dní.

27. 10. Výlet do Březí v Mikulově – pěstounská rodina, možné bydlení pro Andy.

 

LISTOPAD

1. 11. Odjezd Adély.

7. 11. Týdenní praxe studentek JABOKU Pavlíny a Zuzany.

10. 11. Slavnostní zahájení prodejní výstavy výrobků z výtvarné dílny Villy Vallily. Tato výstava potrvá do 25. 11.

17. 11. Podzimní brigáda v zahradě Villy – všem děkujeme za pomoc.

18.11. praxe amerického studenta - týden

Návštěva azylového domu pro matky s dětmi v Jiřetíně p.Jedlovou – možnost pro Lucku

29.11. vánoční výstava v Praze

 

PROSINEC

2.12. Toulcův dvůr – prodejní vánoční výstava

Lucka navštěvuje Jiřetín – moc se jí tam nelíbí

zkušební pobyt Jany z Jiřetína

9.12. otevření a znovuvysvěcení kostela sv. Matouše v Červeném Újezdě – přijel i biskup Václav Malý

Pronájem bývalé kovárny jako garáže pro vilácké auto

16.12. Trh v Rolničce – prodej a vánoční nákupy

Adventní koncert ve Ville – hrají a zpívají Jistebničtí pištci – milé a spontánní setkání s lidmi z jistebnického kraje

Kateřina na praxi ve Ville – vytváří krásné věci a zdobí vše kolem

21.12. Štědrovečerní večeře ve Ville – vzájemné obdarovávání

    

MANDÁT KOMUNITY
Projekt: Pořízení vícemístného automobilu pro sociální službu Chráněné bydlení Villa Vallila
Novinky z naší dílny

IMG-20230201-WA0000

Podpořte nás nákupem na internetu

banner-GIVT-250x250

Podporují nás

Středočeský kraj

Ministerstvo kultury

Výroční zpráva
Spolupracujeme s:

Villa Vallila Facebook

Villa Vallila Instagram