Rok 2007 

Tento rok byl plný očekávaných i nečekaných událostí, starostí i povzbuzování a nakonec dobrého a pokojného zakončení.

Do Villy přišlo několik nových obyvatel a několik jich z Villy odešlo. Koncem února se narodilo první s napětím očekávané miminko a začátkem března druhé. Oba jsou krásní chlapečci, nyní již skoro 10 ti měsíční. Obě maminky se z Villy odstěhovaly - jedna žije s svým děťátkem ve vesnici nedaleko od Tábora, druhou přijala i s miminkem pěstounská rodina na Moravě.

V březnu jeli obyvatelé Villy s asistenty na Šumavu do Horské Kvildy

Začátkem května se skupina klientů s asistenty nabourala v autě – naštěstí se nikomu nic nestalo, ale auto bylo nabourané tak, že se nedalo opravit. Všichni tuto událost ještě zpracováváme a děkujeme, že nakonec vše jen takto dopadlo.

V květnu na zahradní slavnosti jsme slavnostně otevřeli nové hřiště s umělým povrchem k radosti všech obyvatel Villy i sportovců z obce Červený Újezd.

Na přehlídce „Mental power film festival“ soutěžil snímek „Bylo nás pět", který vytvořili dva asistenti z Villy. Klient Milan získal cenu za Nejlepší mužskou roli.

Na konci června ukončil pracovní poměr ve Ville Tomáš Trojan – slibný fotograf a jeden ze dvou režisérů úspěšného filmového projektu „Bylo nás pět“. Jedna etapa se uzavřela, jiná se otevírá.

V červenci přijela na respitní pobyt bývalá klientka se synkem. Strávili zde 10 spokojených dní a všichni z nich měli radost. Během léta přijížděli na respitní pobyty další lidé, někteří z nich i na celý měsíc. Jako každé soužití více lidí, i toto bylo místy trochu náročné – pro tolik lidí není vždy snadné shodnout se v jednom domě. Ještě že ten náš je dost velký.

Jako každý rok odjížděli někteří z obyvatel na „prázdniny“ – jeden k babičce do Rožnova, druhý přijal účast v týdenní alpské expedici „Jabok“. (Náš „alpinista“ je skutečně – jak se opět ukázalo – malým mužem mnoha velikých talentů a po celou dobu svou bezprostředností posiloval výbornou náladu celé výpravy.) Zas jiný vyjel se svou bývalou školou, starou dobrou Růzveltkou, na tábor do Bukové u Nových Hradů – i on si to náramně užil a titul zasloužilý pomocník mu sedí jako ulitý.

Naše nejstarší mladá žena pak navštívila v Prostějově svou opatrovnici. Křivdu svého změněného právního postavení nese dost těžce a bude žádat o návrat svéprávnosti.

V srpnu již vypomáhal ve službách budoucí asistent Jan Počepický. Nyní pracuje jako dobrovolník, během podzimu nastoupí zaměstnanec Villy.

Na prčické pouti byly v jednom z prodejních stánků prodávány výrobky z naší dílny; stejně tak ve Strakonicích na slavnostech "Rumpálování“.

Začali jsme intenzivně využívat dílnu ve škole. Obyvatelé sem z Villy pravidelně docházejí, upevňují a rozšiřují své pracovní dovednosti a vytvářejí pěkné výrobky hlavně z textilního materiálu. Čalounická výrobna sedacích souprav Aksamite, ve které pracuje náš divadelník, alpinista a rapper v jedné osobě, nám dodává zbylé potahové látky a molitan. Z nich potom  v dílně vznikají tašky, polštáře či pouzdra.

Jedna klientka se účastnila čtrnáctidenního putovního tábora v Novohradských horách v organizaci o.s. Proutek; nadšení, jež jí při návratu zářilo z očí, stálo za vidění.

Marku Vopelkovi vypršela s koncem srpna pracovní smlouva a po vzájemné dohodě zůstává nyní do konce roku ve Ville jako dobrovolník.

Během asistentských dovolených velmi pomohly studentky Jaboku, které ve Ville trávily své školní i dobrovolné praxe. Dík patří všem a především Jitce, Eleně s Monikou a Marušce.

Koncem srpna proběhl ve Ville šermířský den. Jeho součástí byly ukázky starých řemesel a lidových prací jako česání ovčí vlny, předení na kolovrátku, tlučení másla a nebo praní na valše. Hala Villy se pro ten den proměnila v muzeum starých lidových náčiní, které zapůjčili obyvatelé obce a přátelé Villy. Sešla se tak zajímavá sbírka předmětů, nástrojů a nádob, jejichž účel byl často již jen sotva k poznání. K  tomu všemu šermíři jak o život šermovali, ba večer dokonce ohnivou show předvedli.

Tři mladí klienti nastoupili do 1.ročníku Praktické školy v Benešově a začali pilně studovat. To je samo o sobě náročné, ale velikou zátěží je pro naše študenty především nelidsky brzké ranní vstávání; vlak nepočká a elektronický školník zvoní jen jednou.

Jedna zdatná klientka začala jezdit do dílen Rolnička v Soběslavi - práce jí jdou od ruky a očividně ji baví, snad by se tedy někdy v budoucnu mohla stát zaměstnancem těchto dílen. Upřímně jí držíme palce.

Po letech strávených ve Ville se jeden z klientů připravuje k bydlení v pražském chráněném bytě, který spravuje o.s. Pohoda. Na definitivní nástup do bytu v Praze v Holešovicích stále čeká a čekání se poněkud protahuje. Důvodem jsou nezbytná právní urovnání a vyřízení, která ještě nebyla ukončena.

Další letitý klient Villy znovunavázal kontakt s agenturou Rytmus v Benešově a znovu se bude pokoušet systematicky pracovat.

Prvních 14 dní školního roku nastala s asistencí ve Ville kritická situace – asistentka Miluška navštěvuje rekvalifikační školení, budoucí asistent Jan Počepický z Vlčkovic se připravoval na závěrečné bakalářské zkoušky, asistentka Tamara se připravovala na magisterské zkoušky. Práci a organizaci všeho zvládala (s vypětím všech sil) Monika s Jiřinou a Markem.

Začátkem září slavili újezdští  60. výročí založení místního Ochotnického spolku. Nacvičili pro tu příležitost představení, jež tehdy společně sehráli poprvé - hru „Sirotek v Radhošti“. Hlavní roli velmi dobře sehrál klient Villy – známý to herec a sportovec! Jsme na něj patřičně pyšní - výkonu se zhostil s bravurou sobě vlastní.

Při zářijových táborských slavnostech se klienti zúčastnili průvodu „Žižkovy družiny“. Slavnosti byly spojeny s prodejními trhy - i my jsme prodávali a nebylo to špatné.

Na poradenských dnech IPPP, které se konaly v září v Seči, byl promítán film „Bylo nás pět“, což jistě přispělo k dobré presentaci Villy.

Kontaktovala nás ČT a projevila zájem natáčet zde jednu část pořadu Klíč - natáčení proběhlo ve Ville  v polovině října - podívejte se.

Koncem září jsme odevzdali žádosti na MPSV o podporu projektů na realizaci služby chráněného bydlení a odlehčovacích služeb ve Ville Vallile. Jde o zajištění provozu na příští rok.

V polovině září navštívil Villu zájezd organizovaný Galerií hlavního města Prahy (tento zájezd proběhl již na jaře tohoto roku). Téma zájezdu bylo „Po stopách Fr. Bílka“ a Villa Vallila se svými unikátními plastikami je pro ně vítanou zastávkou. Nás těší jejich zájem o památku a k prohlídce Mistrovy práce jim nabídneme šálek čaje.

Na první neděli adventní byl pokřtěn malý Péťa, žijící s maminkou u pěstounské rodiny na Moravě.

Na adventním koncertě začátkem prosince vystoupil ve Ville pěvecký soubor Domino z Tábora. Návštěvníků a posluchačů přišlo tolik, že už se do Villy málem nevešli.

Během roku přijíždělo mnoho lidí na krátkodobé respitní pobyty, přicházeli studenti na praxi a dobrovolníci na výpomoc. Tyto všechny vstřícně přijímala komunita stálých obyvatel a dávala zažívat něco ze svého zajímavého pobývání pod střechou Villy Vallily. V současné době Villu obývají: Roman, Matěj, Patrik, Milan, Tomík, Jana, v pondělí nastupuje Lukáš. Šárka a Kačka v domě tráví své dlouhodobé respitní pobyty.

Dramatický rok byl zakončen velmi příjemnou a pokojnou vánoční večeří v kruhu obyvatel, asistentů a blízkých přátel.

Celé dílo Villy Vallily se daří zejména díky podpoře a pomoci všech laskavých dárců a přátel, kterým tímto velmi děkujeme.

V příštím roce bychom rádi část svých sil a finančních prostředků věnovali na opravu omítky domu a restaurování vzácných plastik.

MANDÁT KOMUNITY
Projekt: Pořízení vícemístného automobilu pro sociální službu Chráněné bydlení Villa Vallila
Novinky z naší dílny

IMG-20230201-WA0000

Podpořte nás nákupem na internetu

banner-GIVT-250x250

Podporují nás

Středočeský kraj

Ministerstvo kultury

Výroční zpráva
Spolupracujeme s:

Villa Vallila Facebook

Villa Vallila Instagram